zpět na přehled

3.týden - PERSKÝ TANEC
Světlana Synákova

Perský tanec – poezie v pohybu ( prožitkový taneční projekt)
Světlana Synákova
Letos, stejně jako loni a předloni jsme pro vás připravili týden s perským tancem pod vedením Světlany Synákové. Znovu se ponoříme do světa perské poezie a hudby. Tentokrát se hloubějí seznámime s tvorbou perského filozofa a básníka Omára Chajjáma, necháme se inspirovat jednou z jeho básní a společně vytvořime nový taneční projekt.

Perský tanec – vznešený, precizní a nekonečně krásný, je unikátním tanečním stylem. Propojuje holistické, univerzální principy pohybu, historii, rozmanitost rytmů a tanečních kreací, perskou poezií a filozofií. Obsahuje taneční prvky různých středoasíjských tanečních kultur, které kdysí patříly pod Velkou Perskou Říší (Afganistán, Uzbekistán, Írán, Azerbajdžán, Tadjikistán...) Perský tanec není tak rozšířený, jako klasický orientální tanec a také se od jiných orientálních tanečních stylů velmi líší: téměř nezapojuje izolace a pohyby pánví, ale pracuje s tělem jako s celkem, zaměřuje se na elegantní pohyby paží, dynamické otočky, maximální využití prostoru a emotivní výraz. Pro svou preciznost a dokonalé scénické provedení je přezdíván baletem Orientu. Perský tanec by měl byt vždy spojen s nějakou hlubší myšlenkou, poetickým obrazem, nebo alegorii, inspirovanou tvorbou nejznámějších perských básníků: Haféze, Attara, Rúmího...Má vnítřní náplň, což propujčuje vnějšímu projevu tanečnice mystickou tájemnost či laškovnou hravost, emotivnost a procítění v každém gestu a pohybu.

Na základě podobné inspirace vznikne i náš společný prožitkový taneční projekt, na kterém budeme pracovat celý týden. Pohyb, spolupráce jednotlivých tanečnic, poezie a hudba se spojí a spolu s ucelenou skupinovou choreografií vytvoří celek, kde vše souvisí se vším. Jako bonus Světlana pro vás připravila koncept aktivních tanečních meditací, inspirovaných súfíjskou tradicí (víření, točení v prostoru). Krátká taneční meditace bude vždy ukončovat denní výuku a na konci týdne vás čeká společný taneční ritual.
Výuka bude probihat na základě univerzálních pohybových systémů Labanova analýza pohybu (LMA) a Body –Mind Centering® (BMC®), které Světlana studuje již čtvrtým rokem. Tyto metody dávájí nám možnost pochopit v širších souvislostech, jakým způsobem v našém těle vzniká pohyb, jak pracovat s dechem, rovnováhou, mimikou, záměrem či prostorem, jak rozpoznat pohybové blokady v našem těle a vědomě s nimi pracovat. To všechno umožní kvalitní a uvedomělou přípravu na taneční kreace a v neposlední řadě ulehčí našému pohybovému ústrojí pomocí speciální rozcvičky a protahovacích a stabilizačních cviků.
Principy perského tance jistě budou zajimavé a užitečné jak pro pokročilejší tanečnice jakéhokolív stylu které hledají novou inspiraci pro svůj taneční projev, tak i pro začátečnice, které chtějí se naučit pracovat se svým tělem příjemnou a nenásilnou formou.
Světlana Synáková je uměleckou vedoucí a choreografkou taneční skupiny Rahat Lukum, která se věnuje perskému tanci převážně, a to jak folklórním, tak součastným stylům a fúzím s moderním tancem. Vlastní taneční studio Rahat v Brně, kde vyučuje tanec a kurzy pro děti a těhotné. Každoročně organizuje oslavy perského nového roku Norooz, kulturní událost, spojující tanec, hudbu a poezií.

S sebou je potřeba mít:
- cvíčební úbor na rozcvičku (tepláky, tričko), krátší širokou sukní (délka do kolen nebo pod kolena),
- -závoj na hlavu ( cca 200 cm dlouhý, 130 cm široký kus lehké látky – hedvábí, šifón...), triko s dlouhým rukávem nebo body, barevně ladící se sukní, volnější kalhoty (harémové, turecké...) – na záveřečné vystoupení. Barevné šátky, šperky dle možností a fantazie.
Nebudete naopak potřebovat kostým ani cínkácí šátek pro orientální tanec - perský tanec není belly dance

Rozsah: 16 hodin

Školné: 1770 Kč (ti, kteří jdou v daném tanečním týdnu ještě na celý jiný kurz mají snížené školné na 1700 Kč)


přihlásit se můžete ZDE

Světlana Synáková
profesionální lektorka, tanečnice, choreografka
Perskému tanci Světlana se věnuje již 9 let a ráda se s vámi podělí o své mnohaleté poznatky a zkušenosti, získané pod vedením špičkových učitelů a choreografů : Reny Milgrom(Praha) a Sashara Zarifa (Írán/Canada), Farimy Berenji (Írán/USA).